ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7965357
*
nr 796 5357
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Nils Bäcklin, fisherman, 1950s, 33 x 75,
GOUACHE (F), Nils Bäcklin, Fiskare, 50-tal, 33 x 75
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
Droit De Suite
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday December 10 2012
at 18:44:44
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/12 16:09:34
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:39
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:57
-
8156 MIXED MEDIA
Per Daniel Holm. Signed, Holländskt kanalmotiv. Mi..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:47
-
7215 MIXED MEDIA
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Vinterbild me..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:50
-
8094 PASTEL
Carl Brandt. Signed, birches, outer dimensions inc..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:54
*
Nils Bäcklin
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
nr 796 5357
Nils Bäcklin
(1913-1989), Sverige
Nils Bäcklin, fisherman, 1950s, 33 x 75,
GOUACHE (F), Nils Bäcklin, Fiskare, 50-tal, 33 x 75
Nils Bäcklin, Swedish painter, born 1913, dead 1989.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1500 |
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday December 10 2012 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/12 16:09:34 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskare gouache nils bäcklin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
27 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:39 -
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:57
-
8156 MIXED MEDIA
Per Daniel Holm. Signed, Holländskt kanalmotiv. Mi..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:47 -
7215 MIXED MEDIA
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Vinterbild me..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:50 -
8094 PASTEL
Carl Brandt. Signed, birches, outer dimensions inc..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:54